π. Αθανάσιος Χατζής
Ο Ιωσήφ δε θέλησε να παραδώσει σε λιθοβολισμό την
Παναγία… Είχε αυτή την πραότητα, αυτήν την αγάπη μέσα του προς τον συνάνθρωπο,
είχε αυτήν την επίγνωση ότι πρέπει να ζήσει ο άνθρωπος όσο αντέχει το κορμί του…
όχι να το βιάσουμε, να το σκοτώσουμε, να το δηλητηριάσουμε, να το τσακίσουμε, να
το πετάξουμε ή ακόμα και να το περιφρονήσουμε…
Ας προσέξουμε… Από όλα τα όντα της γης που υπάρχουν,
υπεράνω όλων είναι ο άνθρωπος… Πρόσταγμα έλεγε και γινόταν όλα τα άλλα. Δημιούργησε τον άνθρωπο.. Λαβών χουν και ενεφύσησε και έδωσε πνοή ζώσα στον άνθρωπο… Η αξία αυτή του ανθρώπου δεν είναι στο αν είναι κάποιος φτωχός, αν είναι ανάπηρος, ή αν εγώ τα έχω, εγώ ξέρω… Ας προσέξουμε.. Κάθε άνθρωπος είναι καθ’ εικόνα Θεού. Ακόμα κι όταν δημιουργούνται μέσα μας καταστάσεις ατομικές οικογενειακές να δώσουμε τόπο στην οργή… Να μάθουμε να συγχωράμε… Να μάθουμε να αγαπάμε… Να μάθουμε να βοηθάμε κατά δύναμη ο καθένας όπως μπορεί… Όχι βεβαίως για εκμετάλευση… Ούτε για να φανεί κάποιος καλός… Ο σκοπός είναι να ευαρεστήσουμε στο Θεό…
υπεράνω όλων είναι ο άνθρωπος… Πρόσταγμα έλεγε και γινόταν όλα τα άλλα. Δημιούργησε τον άνθρωπο.. Λαβών χουν και ενεφύσησε και έδωσε πνοή ζώσα στον άνθρωπο… Η αξία αυτή του ανθρώπου δεν είναι στο αν είναι κάποιος φτωχός, αν είναι ανάπηρος, ή αν εγώ τα έχω, εγώ ξέρω… Ας προσέξουμε.. Κάθε άνθρωπος είναι καθ’ εικόνα Θεού. Ακόμα κι όταν δημιουργούνται μέσα μας καταστάσεις ατομικές οικογενειακές να δώσουμε τόπο στην οργή… Να μάθουμε να συγχωράμε… Να μάθουμε να αγαπάμε… Να μάθουμε να βοηθάμε κατά δύναμη ο καθένας όπως μπορεί… Όχι βεβαίως για εκμετάλευση… Ούτε για να φανεί κάποιος καλός… Ο σκοπός είναι να ευαρεστήσουμε στο Θεό…
Εκείνος ξέρει την καρδιά μου, ξέρει την καρδιά σας,
ξέρει τα πάντα, από τι κινιόμαστε, τι ακριβώς κάνουμε.. για να φτάσουμε μια μέρα
των ημερών… γιατί όσα χρόνια και να ζήσουμε θα φύγουμε… Αλλά η ψυχή μας συνεχίζει…
γιατί δεν είναι πρόσταγμα είναι δημιούργημα… ενεφύσησε εις πνοήν ζώσα… Αυτή η
ψυχή είναι αόρατη…
101219 π. Αθανάσιος Χατζής
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου